Rozmiary rękawic roboczych - jak dobrać rękawice robocze?

W wielu sektorach przemysłu to ludzkie ręce są podstawowym narzędziem pracy. Jednocześnie są one w znacznym stopniu narażone na ryzyko. Dlatego tak duże znaczenie ma wybór odpowiednich rękawic roboczych. Wcześniej trzeba jednak znać rozmiar swojej dłoni. Jeśli rękawice są za duże lub za małe, nie spełniają dobrze swojego zadania ochronnego i są po prostu mało wygodne. Zatem jak dobrać rękawice robocze? 

Rozmiary rękawic roboczych - dlaczego ma to tak duże znaczenie?

Wybór odpowiedniego rozmiaru rękawic roboczych jest niezwykle istotny dla zapewnienia dłoniom ochrony i maksymalnej wydajności pracy. Jeśli rękawice są za duże, mogą się z rąk ześlizgiwać. Pracownik traci wtedy zdolność chwytania. Pogarsza się jego zręczność. Z drugiej strony rękawice za małe są niewygodne i w dużej mierze ograniczają ruchy. 

Z tego powodu należy zawsze kupować rękawice robocze w odpowiednim rozmiarze. Tylko wtedy w należyty sposób chronią one przed różnymi zagrożeniami oraz są zgodne z europejską normą EN ISO 21420. Najważniejszą kwestią jest zawsze bezpieczeństwo. Estetyka ma znaczenie drugorzędne. Dobre rękawice robocze muszą mieć przede wszystkim wysoką odporność. 

Dostępne obecnie w sklepach rozmiary rękawic roboczych mieszczą się zazwyczaj w zakresie od 6 do 12 (zdarzają się także rozmiary połówkowe). Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą znaleźć rękawice, które będą idealnie dopasowane do ich dłoni. 

Jak prawidłowo dobrać rękawice robocze?

Odpowiedź na pytanie, jak dobrać rękawice robocze zamyka się w stwierdzeniu, że trzeba poznać swój rozmiar dłoni. Istnieje w tym przypadku kilka prostych metod obliczeniowych. 

-Należy wybrać swoją rękę dominującą np. prawą w przypadku osób praworęcznych.

- Taśmę mierniczą należy owinąć wokół dłoni - między kciukiem a palcem wskazującym, na wysokości stawu. Dłoni nie można zaciskać.

- Rękę trzeba zamknąć na taśmie mierniczej. 

- Ostatni krok to dokonanie pomiaru i porównanie go z tabelą rozmiarów.

Trudno o łatwiejszą metodę sprawdzenie rozmiaru swojej dłoni. Jest jednak i inny sposób działania. 

- Trzeba wybrać swoją rękę dominującą.

- Etap drugi to zmierzenie od wewnątrz szerokości dłoni. 

- Później należy zmierzyć długość środkowego palca, który na ogół jest najdłuższy.

- Oba pomiary trzeba zsumować, a potem podzielić przez dwa. W ten sposób można uzyskać właściwy rozmiar rękawicy dla swojej dłoni. 

Tabela z rozmiarami rękawic roboczych - jak z niej korzystać?

Producenci zazwyczaj udostępniają tabele, które pozwalają na znalezienie odpowiedniego rozmiaru rękawic roboczych. Są osoby, które preferują ciasno przylegające do dłoni rękawice. Inni z kolei lubią nieco luźniejsze modele. Jeśli są jakieś wątpliwości co do wyboru, lepiej zdecydować się na rękawice o jeden rozmiar większe. Z drugiej strony są materiały np. skóra, które z czasem zaczynają się nieco rozciągać. Cały czas warto pamiętać o tym, że podstawowym zadaniem rękawic roboczych jest ochrona rąk. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl